ارایه 5 طرح برای دستیابی به اهداف توسعه‌ی آلومینیوم

تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ماه ۱۳۹۵

رییس هیات عامل ایمیدرو 5 طرح ایمیدرو برای دستیابی به برنامه چشم‌انداز تولید 1.5 میلیون تن آلومینیوم تشریح کرد.

 

به گزارش سرویس بازارا ایسنا، مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست خبری چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم که رییس و دبیر این کنفرانس حضور داشتند،‌ با اشاره به ذخایر عظیم گاز در ایران گفت: صنعت آلومینیوم یکی از مصداق‌های اقتصاد مقاومتی به دلیل ایجاد ارزش افزوده در گاز، اشتغال و جلوگیری از خام فروشی است. نقش آلومینیوم در دنیا مدام در حال افزایش است و امروزه به دلیل سبکی و مقاومت بالای این فلز، رقیب جدی برای فولاد در صنعت خودرو و ماشین‌آلات شده، به همین سبب در ایمیدرو توسعه صنعت آلومینیوم از اولویت‌های مهم این سازمان محسوب می‌شود.

 

وی میزان تولید آلومینیوم ایران در سال 94 در مجموعه‌های ایرالکو، المهدی و هرمزآل 350 هزار تن ذکر کرد و افزود: بر اساس سند چشم‌انداز 1404 برای دستیابی به ظرفیت تولید 1.5 میلیون تن آلومینیوم، سه میلیون تن آلومینا و بیش از 6 میلیون تن بوکسیت نیاز است.

 

به گفته کرباسیان تولید فعلی آلومینیوم در ایران، هفت درصد تولیدات منطقه خلیج‌فارس و 0.6 درصد تولیدات آلومینیوم دنیاست.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه به رغم اکتشافات وسیع در کشور، هنوز به منابع بوکسیت متناسب با نیاز کشور دست نیافته‌ایم، گفت: سال گذشته از معدن جاجرم حدود 240 هزار تن بوکسیت استخراج و پس از تبدیل شدن به آلومینا، تحویل کارخانه‌ها شد، اما این میزان، یک سوم نیاز کشور را تامین می‌کند.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل، ایمیدرو برنامه‌ریزی برای تامین بلندمدت این مواداولیه این فلز و واردات بوکسیت را در دستور کار قرار داده است. از جمله این اقدامات می‌توان به استخراج از معدن گینه که سال‌گذشته قرارداد 25 ساله آن با دولت این کشور برای بهره‌برداری از این معدن تمدید شد، اشاره کرد و در این رابطه، از یک مشاور بین‌المللی اروپایی (شرکت دی ام تی آلمان) خواسته‌ایم تا پایان تابستان امسال، گزارش فنی مالی این طرح را ارایه کند تا اقدامات بعدی برای سرمایه‌گذاری روی معدن را انجام دهیم.

 

کرباسیان با اشاره به طرح‌های دیگر ایمیدرو برای توسعه صنعت آلومینیوم، تصریح‌کرد: عملیات اجرایی طرح آلومینیوم جنوب با ظرفیت 300 هزار تن اجرا شده و قرار است تا 28 ماه آینده شمش آلومینوم در این طرح تولید شود. در جاجرم نیز طرح تولید آلومینیوم به عنوان یکی از پروژه‌های متوقف سال‌های قبل، با مشارکت ان اف سی چین به صورت بی او تی شروع شد و قرار است تا اواخر امسال یا ابتدای سال آینده، حدود40 هزار تن شمش تولید شود.

 

وی ادامه داد: طرح آلومینای خلیج‌فارس به ظرفیت 1.6 میلیون تن در مرحله برگزاری مناقصه است. طرح نیمه صنعتی پترولیوم کک نیز طرح دیگری بود که سال گذشته با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت راه‌اندازی شد و به تازگی، با شرکت اکسنس فرانسه، قراردادی برای تهیه مطالعات امکان سنجی «طرح صنعتی» منعقد شد و قرار است تا پایان تابستان امسال، فراخوان مناقصه بین‌المللی آن انجام شود.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به مذاکره با مدیرعامل شرکت نالکوی هند برای استفاده از معادن بوکسیت این کشور، اضافه‌کرد: تیمی شش نفره متشکل از دو طرف تشکیل شده تا راهکارهای سرمایه‌گذاری برای استخراج و تولید پودر آلومینا را بررسی کنند.

 

وی از مذاکره با دو شرکت استرالیایی برای تامین پودر آلومینا خبرداد و افزود: اجرای فاز 2 سالکو (آلومینوم جنوب) با ظرفیت حدود 400 تا 500 هزار تن در دستور کار بوده و برای این طرح مذاکراتی با ایتالیایی‌ها در حال انجام است تا پروژه عملیاتی شود.

 

کرباسیان خاطرنشان کرد: مطالعات اولیه طرح تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت با شرکت اتوتک آلمان به اتمام رسیده و مدارک مناقصه تا پایان تابستان آماده می‌شود. در کنار این‌ها نیز شرکت‌های ایرالکو، هرمزآل و المهدی طرح‌های توسعه‌ای خود را به پیش می‌برند.

 

انعقاد قرارداد یک میلیارد یورویی فولاد

رییس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: در سفر رییس جمهوری کره‌جنوبی،‌ تفاهم یک میلیارد یورویی در حوزه فناوری برای تولید مستقیم فولاد از سنگ آهن و زغال‌سنگ با هدف کاهش قیمت تمام شده فولاد به امضا خواهد رسید و این امر از سیاست‌های اصلی ایمیدرو به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در سال گذشته، با تغییر سیاست‌های تعرفه‌ای، رکورد تاریخی صادرات 4.1 میلیون تنی فولاد به ثبت رسید و اگر این روند انجام نمی‌شد اتفاق ناخوشایندی برای فولاد سازان رخ می‌داد. همچنین به دلیل مشکلات بروکراسی در ایجاد مانع برای محدود کردن واردات فولاد،‌ دو میلیون تن از این محصول وارد کشور شد که حداقل یک میلیون تن آن در داخل قابل تولید بود. این در حالی است که به گفته رهبر معظم انقلاب، باید از تولید داخل حمایت شود.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران نیز اظهارکرد: چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران با حضور شرکت‌های مطرح بین‌المللی و با حضور دانشمندان بزرگ این صنعت می‌تواند به ارتقای تکنولوژی و فناوری و به‌روزرسانی دانش در صنعت آلومینیوم کشور کمک زیادی کند و با برگزاری این کنفرانس گامی در جهت توسعه صنعت آلومینیوم کشور برداشته می‌شود.

 

چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران (IIAC 2016) توسط مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران (IARC) و ایمیدرو (IMIDRO)، با هدف اصلی تمرکز بر صنعت رو ‌به ‌رشد آلومینیوم ایران و سراسر جهان در ۱۱-۱۲ ماه می سال ۲۰۱۶،‌ (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۵) در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

اخباز
  آموزش
  انرژی
  بانک و بیمه و بورس
  پوشاک
  جواهر و ساعت
  خدمات تجاری
  خودرو
  دکوراسیون و مبلمان منزل
  رسانه
  ورزش و سرگرمی
اخبار
  ساختمان و عمران
  سلامت و بهداشت
  صنایع غذایی
  صنعت
  فرش و کفپوش
  فرهنگ و هنر
  فن‌آوری اطلاعات
  گردشگری
  گوناگون
  لوازم خانه و آشپزخانه
اخبار
  مبلمان و تجهیزات اداری
  مراکز تجاری
  معدن
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  کتاب
  داستان برند
  گزارش تصویری
  رویدادها
  برندینگ
  درباره برندپرس
  ارتباط با برندپرس
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.