کارشناسان بازار پیش‌بینی کردند

طلای جهانی این هفته گران‌تر می‌شود

تاریخ انتشار : ۰۶ تير ماه ۱۳۹۵

برندپرس؛ کارشناسان بازار و سرمایه گذاران خرد در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز همچنان نسبت به افزایش قیمت این فلز ارزشمند در هفته جاری خوش بین ماندند و انتظار دارند طلا به رشد چشمگیری که روز جمعه بدنبال ریسک گریزی سرمایه گذاران و معامله گران در واکنش به تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا پیدا کرد، ادامه دهد.
 
به گزارش ایسنا، در نظرسنجی هفته جاری از کارشناسان بازار، ۲۲ تحلیلگر و معامله گر شرکت کردند که ۱۶ نفر یا ۷۳ درصد آنها نسبت به افزایش قیمت طلا ابراز خوش بینی کردند در حالیکه سه نفر یا ۱۴ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و به همین تعداد هم نظری نداشتند.
 
در این بین در نظرسنجی آنلاین کیتکو برای هفته جاری ۴۷۰ نفر رای دادند که از میان آنها ۲۹۰ نفر یا ۶۲ درصد افزایش و ۱۲۶ نفر یا ۲۷ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۵۴ نفر یا ۱۱ درصد نظری نداشتند.
 
در نظرسنجی هفته قبل ۶۵ درصد از کارشناسان بازار و ۸۰ درصد از سرمایه گذاران خرد به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. به این ترتیب برای سومین هفته متوالی هر دو گروه صعود طلا به قیمت بالاتر را پیش بینی کردند و برای سومین هفته متوالی پیش بینی درستی داشتند.
 
طلا روز جمعه پس از اعلام نتایج همه پرسی روز پنج شنبه انگلیس که حمایت مردم این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا (برکسیت) را نشان داد، شاهد بزرگترین افزایش یک روزه از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ بود.
 
این تصمیم شوکه کننده در سطح جهانی انعکاس یافت و سرمایه گذاران را که از پیامدهای مالی و اقتصادی این رویداد به وحشت افتاده بودند متقاضی دارایی‌های امن از جمله طلا کرد. شاخص دلار آمریکا در این روز در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالاترین سطح در شش سال گذشته صعود کرد اما حتی افزایش ارزش دلار که معمولا جهت حرکت معکوس با طلا دارد مانع افزایش قیمت این فلز ارزشمند نشد.
 
هر اونس طلا برای تحویل در اوت در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۵۹.۳۰ دلار یا ۴.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۳۲۲.۴۰ دلار بسته شد که از نظر درصدی، بزرگترین افزایش یک روزه از سپتامبر سال ۲۰۱۳ بود. طلا پیش از برگزاری این همه پرسی تحت تاثیر نظرسنجی‌هایی که احتمال ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را نشان داده بود از ابتدای هفته تا روز پنج شنبه روند نزولی پیدا کرده بود و در ۱۲۶۳.۱۰ دلار ایستاده بود.
 
اما روز جمعه پس از اعلام نتیجه همه پرسی که حمایت ۵۲ درصد از شهروندان انگلیسی برای جدایی از اتحادیه اروپا را نشان داد طلا حدود ۱۰۰ دلار نسبت به قیمت نهایی روز پنج شنبه افزایش یافت و تا رکورد ۱۳۶۲.۶۰ دلار صعود کرد. این فلز ارزشمند برای کل هفته ۲.۱ درصد افزایش ثبت کرد که چهارمین افزایش هفتگی متوالی بود.
 
قیمت هر اونس طلا به پوند روز جمعه برای نخستین بار در سه سال گذشته به بالای ۱۰۰۰ پوند صعود کرد و قیمت این فلز به یورو ۱۳ درصد افزایش داشت.
 
انگلیس نخستین کشوری است که اتحادیه اروپا را ترک می‌کند که بزرگترین ضربه بر این بلوک از زمان شکل گیری آن است. بعضی از تحلیلگران می گویند این اقدام اروپا را به رکود بازخواهد گرداند و فشار بیشتری بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند اما در عوض تقاضا برای طلا را تقویت کرده و از قیمت این فلز پشتیبانی می کند.
 
اگرچه در حال حاضر موضوع برکسیت بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده است اما فارغ از نتیجه این همه پرسی، انتظار می‌رود نگرانیهای عمده اقتصادی و نرخهای بهره پایین یا منفی که بانکهای مرکزی بزرگ جهان برای حمایت از اقتصادهای شکننده خود معرفی کرده اند، همچنان از قیمتهای طلا حمایت کند.
 
این فلز ارزشمند از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون تحت تاثیر نگرانیها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای به تاخیر انداختن روند عادی سازی نرخهای بهره کوتاه مدت، بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.
 
طبق آمار بلومبرگ، ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس که تحت پشتیبانی طلا قرار دارند در آستانه همه پرسی انگلیس حتی با وجود کاهش قیمت طلا در چهار روز اول هفته به روند صعودی ادامه داد با اینهمه روز پنج شنبه چندان تغییری نداشت و به ۱۹۰۴.۶ تن رسید. میزان ذخایر این صندوقها پس از کاهش در سه سال گذشته، امسال ۴۴۳ تن افزایش داشته که منعکس کننده خوش بینی سرمایه گذاران نسبت به این فلز زرد است.
 
انتهای پیام
اخباز
  آموزش
  انرژی
  بانک و بیمه و بورس
  پوشاک
  جواهر و ساعت
  خدمات تجاری
  خودرو
  دکوراسیون و مبلمان منزل
  رسانه
  ورزش و سرگرمی
اخبار
  ساختمان و عمران
  سلامت و بهداشت
  صنایع غذایی
  صنعت
  فرش و کفپوش
  فرهنگ و هنر
  فن‌آوری اطلاعات
  گردشگری
  گوناگون
  لوازم خانه و آشپزخانه
اخبار
  مبلمان و تجهیزات اداری
  مراکز تجاری
  معدن
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  کتاب
  داستان برند
  گزارش تصویری
  رویدادها
  برندینگ
  درباره برندپرس
  ارتباط با برندپرس
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.