توزیع برنج مرغوب از افق کوروش

تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ماه ۱۳۹۵

فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اعلام‌کرد: دولت برای اجرای دقیق سیاست تنظیم بازار به‌ویژه توزیع برنج مرغوب و ارزان قیمت وارداتی، به مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای اطمینان کامل دارد.
 
به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، تنظیم بازار مجموعه‌ای از مقررات، سیاست‌ها و استراتژی‌هایی است که برای حمایت از نهادهای بازار مانند مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان استفاده می‌شود.
 
برای این منظور سیاست‌هایی برای تغییر در عوامل موثر بر عرضه و تقاضای کالاها اعمال می‌شود. بنابراین تنظیم بازار تعریف بسیار گسترده‌ای دارد و به روش‌های مختلف قابل اجرا است، اما در مجموع شامل افزایش یا کنترل مقدار و قیمت عرضه و تقاضا، حفظ یا تثبیت درآمد تولیدکنندگان و حمایت از مصرف‌کنندگان می‌شود.
 
تنظیم بازار به معنای دخالت دولت در اقتصاد از طریق ابزارهای غیرقیمتی نظیر سهمیه، کنترل‌های انحصاری، اطلاعات مربوط به مشتریان (مثل برچسب) و استانداردهای کیفی محصولات است.
 
از آنجا که تنظیم بازار به معنای متعادل‌کردن مقادیر عرضه و تقاضا است از این رو هر گونه سیاستی که دو مولفه یاد شده را تحت تاثیر قرار دهد، می‌تواند به عنوان سیاست تنظیم بازار قلمداد شود و یکی از سیاست‌های تنظیم بازار برای کنترل عرضه در سطح منطقی، قیمت کالا است.
 
مهم‌ترین حوزه دخالت دولت برای تنظیم بازار حوزه امنیت غذایی است. در واقع علت اصلی دخالت دولت برای تنظیم بازار به‌ویژه کالاهای اساسی، حمایت از مصرف‌کنندگان و خانواده‌ها برای توان خرید و تهیه محصولات غذایی اساسی و تامین امنیت‌غذایی جامعه است. این امر به‌ویژه در شرایط بروز تقاضای خاص فصلی و یا محدودیت تولید یا عرضه در کشور، اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.
 
در حوزه کالاهای راهبردی مشمول امنیت غذایی، گندم با سرانه مصرف حدود ۱۷۰ کیلوگرم برای هر ایرانی نخستین ماده غذایی پرمصرف و برنج در رتبه دوم قوت غالب مردم کشور قرار دارد. طبق آخرین آمار دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، مصرف سرانه برنج در ایران ۳۷.۰۷ کیلوگرم اعلام شده است که این میزان مصرف بیش از توان تولید برنج در کشور است. درحال حاضر هر ایرانی به طور متوسط روزانه ۱۰۳ گرم برنج مصرف می‌کند. بر این اساس درحال حاضر نیاز کشور به برنج حدود سه میلیون تن است که نزدیک به دو میلیون تن آن در داخل کشور تولید و بقیه وارد می‌شود.
 
در ماه‌های اخیر قیمت برخی ارقام برنج ایرانی همچون برنج آستانه صدری، دم سیاه، هاشمی و... به قیمت بین ۱۲هزار تا ۱۴هزار تومان رسیده که البته سهم این برنج‌ها در تولید تنها ۲۰۰ تا۳۰۰ هزار تن است و سایر ارقام برنج پرمحصول داخلی بین شش هزار تا ۱۲هزار تومان است.
 
حال در این شرایط دولت برای تنظیم بازار داخلی برنج با هدف دسترسی آحاد خانوارها به این ماده غذایی و ایجاد توان خرید، شروع به عرضه برنج وارداتی با قیمتی بسیار کمتر از بازار و البته بدون هیچ محدودیت سهمیه‌بندی برای عرضه خرده‌فروشی کرده است. یعنی در این سیاست تنظیم بازار برنج به‌صورت خرده‌فروشی عرضه می‌شود و تنها محدودیت این عرضه، جلوگیری از عمده‌فروشی برنج وارداتی با قیمت مصوب سیاست تنظیم بازار است. اما دولت برای تحقق عینی این هدف یعنی رساندن برنج ارزان‌قیمت و با کیفیت مناسب وارداتی به خانواده‌ها برای تحقق امنیت غذایی جامعه، به یک بازوی اجرایی و شبکه توزیع چالاک و کارآمد و کم هزینه نیاز دارد تا با کمترین هزینه، این اقلام، به مناسب‌ترین شکل، در جامعه و میان خانواده‌ها توزیع شود. در واقع دولت، در این شرایط، به یک نهاد کارآمد برای تنطیم بازار نیازمند است و به‌طور قطع، راه‌اندازی چنین نهادی توسط خود دولت، هزینه‌های دیگر اقتصادی و مدیریتی در پی دارد
 
در حال حاضر در کنار شبکه توزیع سنتی خرده‌فروشی مایحتاج روزانه خانوار، چندین مجموعه فروشگاه  زنجیره‌ای نیز در کشور فعالیت می‌کنند که انتخاب دولت برای مهم‌ترین هدف تنظیم بازار در حوزه امنیت غذایی خانوار، توزیع برنج وارداتی هندی، به قیمت هر کیسه ۱۰ کیلوگرمی برابر ۳۸هزار تومان یعنی کیلویی سه هزار و ۸۰۰ تومان از طریق مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای صورت می‌پذیرد.
 
در این میان فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با وجود شعبات متعدد در بیش از ۱۷۰ شهر کشور، بیشترین میزان اثرگذاری را در فرآیند تنظیم بازار بر عهده دارد. هم اینک عرضه برنج مرغوب جی تی سی هندی با قیمت کیلویی سه هزار و ۸۰۰ تومان در راستای تنظیم بازار و ایجاد امنیت غذایی در همه شعبه‌های افق کوروش در سراسر کشور قابل مشاهده است که خانواده‌ها می‌توانند به میزان نیاز خود، این برنج مرغوب را با قیمت بسیار کمتر از اقلام دیگر موجود در بازار، از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، تهیه کنند.
 
این سیاست تنظیم بازار، هم اینک در کلیه شعب افق کوروش در سراسر کشور در حال اجرا است.
 
انتهای پیام
اخباز
  آموزش
  انرژی
  بانک و بیمه و بورس
  پوشاک
  جواهر و ساعت
  خدمات تجاری
  خودرو
  دکوراسیون و مبلمان منزل
  رسانه
  ورزش و سرگرمی
اخبار
  ساختمان و عمران
  سلامت و بهداشت
  صنایع غذایی
  صنعت
  فرش و کفپوش
  فرهنگ و هنر
  فن‌آوری اطلاعات
  گردشگری
  گوناگون
  لوازم خانه و آشپزخانه
اخبار
  مبلمان و تجهیزات اداری
  مراکز تجاری
  معدن
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  کتاب
  داستان برند
  گزارش تصویری
  رویدادها
  برندینگ
  درباره برندپرس
  ارتباط با برندپرس
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.