مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تبیین کرد

برنامه‌های صنعت نفت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ماه ۱۳۹۵

دهمین همایش مشترک انجمن مدیریت ایران و دانشگاه خاتم، با عنوان همایش علمی، کاربردی اقتصاد مقاومتی، در محل دانشگاه‌ خاتم و با حضور استادان برجسته کشور، اقتصاددانان، اعضای انجمن‌های علمی، اعضای انجمن مدیریت ایران، کارشناسان و جمعی از دانشجویان برگزار شد.
 
به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک پاسارگاد، در این همایش، «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص برنامه‌های صنعت نفت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سخنرانی کرد.
وی در ابتدا در خصوص ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی از جمله سیاست‌هایی است که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و به اعتقاد من جزء سیاست‌های بسیار هوشمندانه‌ است. برداشت‌های ما از قوانین بالادست عموما دارای استنباط‌های مختلف است، حوزه‌ اقتصاد مقاومتی به صورت ریزتر امور را تبیین کرده و برای همه‌ قسمت‌ها از جمله بخش صنعت، تکالیفی را مشخص کرده‌ است. اقتصاد مقاومتی از افراط و تفریط جلوگیری کرده‌است. این اقتصاد، به معنای انزوای کشور نیست، بلکه به همه‌ ابعاد پرداخته‌ است. وی به تعریفی که مقام معظم رهبری از اقتصاد مقاومتی ارایه داده‌اند اشاره کرد و ادامه داد: ایشان فرموده‌اند: « اقتصاد مقاومتی معنایش این است که ما یک اقتصادی داشته‌ باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادی در کشور محفوظ بماند و هم آسیب‌پذیری اقتصادی کاهش پیدا کند». در بیانات ایشان به کاهش آسیب‌پذیری اقتصادی اشاره شده‌است. به این معنا که ما باید ریسک را شناسایی کنیم و با مدیریت ریسک، آن را از بین ببریم. بی‌شک نمی‌توانیم آن را به طور کامل از بین ببریم بلکه می‌توانیم آن را کاهش دهیم.     
 
وی به عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیانی، درونزایی و برونگرایی به عنوان رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: بندهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵  از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌طور مستقیم به صنعت نفت مرتبط هستند. بند۱۳ به مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی، ایجاد تنوع در روش‌های فروش، مشارکت‌دادن بخش خصوصی در فروش، افزایش صادرات گاز، افزایش صادرات برق، افزایش صادرات پتروشیمی و افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی اشاره دارد. در بند ۱۴ بر افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور، اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه، ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به ویژه در میادین مشترک تأکید شده‌است و در بند ۱۵، افزایش ارزش‌افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع مطرح‌ شده‌ است. وی افزود: ضمن‌آنکه ما توسعه‌ ذخایر راهبردی را داریم، افزایش ظرفیت انجام می‌دهیم. این به آن معنا نیست که حتما تولیدمان را مورد مصرف قرار دهیم و یا حتما صادر کنیم. ایجاد ظرفیت و تولید دو مقوله‌ کاملا مستقل است. ما فارغ از آنکه بازار چه عکس‌العملی نسبت به حوزه‌ عرضه‌ و فروش ما دارد، ما یک نقشه‌ دیگری داریم که ظرفیت خود را افزایش دهیم. در حقیقت ابتدا ذخایر راهبردی خود را افزایش می‌دهیم، بعد در حوزه‌ فروش و صادرات ورود پیدا می‌کنیم.
 
وی در ادامه به عناوین برنامه‌های اصلی صنعت نفت در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و تصریح کرد: تولید نفت و گاز با تأکید بر میدان‌های مشترک، توسعه و تنوع بازارهای صادراتی نفت و گاز، تکمیل زنجیره ارزش با توسعه صنایع پتروشیمی، تکمیل زنجیره ارزش با توسعه و بهینه‌سازی صنایع پالایشی، پژوهش و فناوری (دانش‌بنیان کردن فرآیندها و فناوری‌ها در حوزه صنعت نفت)، بهینه‌سازی مصرف انرژی با هدف کاهش شدت و افزایش بهره‌وری انرژی از جمله‌ این برنامه‌ها است.
 
وی ضمن اشاره به برنامه‌ ۲۰ ساله افزایش تولید هیدروکربورهای مایع بین سال‌های ۱۴۰۴ – ۱۳۸۴ ادامه داد: ما اگر هیچ اقدامی در سرمایه‌گذاری نکنیم، میادین ایران رو به کاهش است. یعنی اگر سرمایه‌گذاری‌های ویژه همراه با تکنولوژی‌های جدید صورت نگیرد، با فاجعه در کاهش میادین روبرو می‌شویم. سرمایه‌گذاری، افزایش ظرفیت و تولید سه مقوله‌ بسیار جدی در صنعت نفت است. این صنعت بسیار سرمایه‌بر است و منابع مالی که در این صنعت خرج می‌شود قابل مقایسه با سایر صنایع نیست.
 
وی همچنین با تشریح طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز با تأکید بر میدان‌های مشترک تصریح کرد: نکته‌ حائز اهمیت این است که میادین ما رو به کاهش هستند و به‌ جزء غرب کارون، میادینمان کوچک می‌شوند که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری دارد.   
 
معاون وزیر در ادامه با اشاره به تولید نفت خام ایران و وضعیت رقبای منطقه‌ای، تصریح کرد: حداکثر تولید ایران در سال ۸۶ ، برابر با ۴۰۹۴ هزار بشکه در روز بوده‌ است. عراق در سال ۱۳۷۵ تنها ۹۶۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کرده‌ است و در جولای ۲۰۱۶ به بیش از ۴۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده‌است. عربستان در سال ۱۳۷۵، ۸ میلیون بشکه و در جولای ۲۰۱۶، ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده‌است. ما اگر بخواهیم سهم اوپک خود را که ۱۴ درصد است حفظ کرده و از رقبا عقب نیفتیم، باید به ۵۲۹۲ هزار بشکه، تولید برسیم که توجه جدی را می‌طلبد.
 
کاردر، با بیان برنامه‌های افزایش تولید گاز با تأکید بر میدان‌های مشترک به دستاورد شرکت ملی نفت ایران در سه سال گذشته در رفع نقاط‌ ضعف اقتصادی اشاره کرد و افزود: حجم قابل‌توجه مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور از مهم‌ترین نقاط ضعف اقتصاد کشور بوده‌ است که با افزایش تولید گاز در سال‌های اخیر مرتفع شده‌است.
 
وی با بیان حوزه‌های کاری مهم در قراردادهای بیع متقابل نفتی جدید تصریح کرد: توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز و افزایش ضریب بازیافت نفت به‌ویژه از میدان‌های در حال بهره‌برداری از حوزه‌های کاری مهم در قراردادهای نفتی هستند. ضمن آنکه اجرای طرح‌های توسعه میادین جدید، حفظ و نگه‌داشت تولید و افزایش ضریب بازیافت تولید از میادین در حال تولید، به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری احتیاج دارد. وی در ادامه ضمن اشاره به لزوم ورود تکنولوژی‌های جدید در این صنعت ادامه داد: ما در ایران نزدیک ۱۰ سال است که به طور جدی از تکنولوژی‌های جدید بازار فاصله گرفته‌ایم. مثلا در حفاری‌های افقی این نکته کاملا مشهود است. با تکنولوژی‌های روز، میادین اصلی ما می‌توانند تولید بیشتری داشته‌باشند. تکنولوژی تنها سخت‌افراز نیست. به‌عنوان مثال مدیریت پروژه، زمان‌بندی انجام پروژه‌ها، قیمت تمام‌شده و... تکنولوژی هستند که باید روی آن‌ها کار شود.
 
وی به لزوم پیوند صنعت و دانشگاه تأکید کرد و افزود: یک مخزن نفتی بسان یک موجود زنده است که باید متناسب با رفتار او برایش نسخه پیچید. وی با بیان این نکته که مهم‌ترین چالش فناوری دربخش بالادستی نفت، افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن است، خاطرنشان کرد: در این خصوص کار جدی صورت نگرفته‌است و از ضعف‌های بسیار اساسی ما است. ما باید به سمت افزایش ظرفیت پیش برویم و منابع را برای توسعه سایر بخش‌ها صرف کنیم. وی ادامه داد: صندوق توسعه بهترین اقدامی است که می‌تواند کشور را در مسیر توسعه قرار دهد. این منابع به صورت چرخشی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و مجددا از طریق اقساط برمی‌گردد. این چرخش منابع، توان یک کشور را افزایش می‌دهد.
 
وی همچنین به توسعه و تنوع بازارهای صادراتی نفت و گاز اشاره کرد و اضافه کرد: از تولید معادل ۵.۳ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی در سال ۱۳۹۹ طبق برنامه، نزدیک ۳ میلیون بشکه در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های داخلی فرآورش می‌شود و بقیه به‌ صورت خام صادر می‌شود. بدین ترتیب در طول برنامه با اجرای طرح‌های تعریف شده، درصد صادرات نفت و میعانات نسبت به کل تولید از ۴۲ درصد در سال ۱۳۹۵ به رقم ۵۶ درصد در انتهای سال ۱۳۹۹ بالغ می‌شود. این رقم با تکمیل پالایشگاه‌های جاسک و آناهیتا در میانه برنامه هفتم از نسبت ۶۲ درصد فراتر می‌رود که بسیار مهم است.
 
علی کاردر در ادامه خاطرنشان کرد: با تکمیل پالایشگاه‌های جاسک و آناهیتا ظرفیت پالایشی کشور در میانه برنامه هفتم به رقم ۳۲۲۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. به گفته وی احداث مجتمع پالایشگاهای غیردولتی چون میعانات گازی سیراف، میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس، نفت‌خام سنگین در جاسک، آناهیتا در کرمانشاه، پارس و ارتقا فناوری و بهینه‌سازی پالایشگاه آبادان، در راستای توسعه ظرفیت پالایشگاه نفت خام در داخل است.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین به اجرای پروژه‌هایی به‌منظور دستیابی به دانش‌بنیان کردن فرایندها و فناوری‌ها در حوزه صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: پروژه انتقال و توسعه فناوری بخش بالادست شامل بهبود تولید و ازدیاد برداشت در ۲۰ میدان نفتی و گازی شامل ۵۲ مخزن با ۹ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی با هدف ایجاد بستر دانش بنیادی فناوری از طریق ارتباط با شرکت‌های E&P در راستای انتقال و توسعه فناوری دنبال می‌شود.
 
وی افزود: پروژه انتقال و توسعه فناوری‌های کلیدی و تکرارپذیر بخش پایین‌دست شامل پتروشیمی، پالایش و گاز در قالب ایجاد انستیتوهای تخصصی جدید با هدف ایجاد بستر دانش بنیادین فناوری از طریق ارتباط با شرکت‌های پیمانکاری عمومی در راستای انتقال و توسعه فناوری در بازه ۵ ساله با مجموع تخمین بودجه ۴۳۹ میلیارد تومان در پیش گرفته می‌شود.
 
انتهای پیام
 
از دست ندهید:
 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران +چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش + تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! +عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 
اخباز
  آموزش
  انرژی
  بانک و بیمه و بورس
  پوشاک
  جواهر و ساعت
  خدمات تجاری
  خودرو
  دکوراسیون و مبلمان منزل
  رسانه
  ورزش و سرگرمی
اخبار
  ساختمان و عمران
  سلامت و بهداشت
  صنایع غذایی
  صنعت
  فرش و کفپوش
  فرهنگ و هنر
  فن‌آوری اطلاعات
  گردشگری
  گوناگون
  لوازم خانه و آشپزخانه
اخبار
  مبلمان و تجهیزات اداری
  مراکز تجاری
  معدن
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  کتاب
  داستان برند
  گزارش تصویری
  رویدادها
  برندینگ
  درباره برندپرس
  ارتباط با برندپرس
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.