موسس و مدیر مسئول انتشارات گاج:

گاج می‌کوشد کتاب‌های جامع و کامل منتشر کند

تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ماه ۱۳۹۵

در اولین روزها از پانزدهمین سال فعالیت انتشارات بین‌المللی گاج، پای صحبت ابوالفضل جوکار موسس و مدیر مسئول این انتشارات نشستیم.

گاج در سال  1381 تاسیس شده؛ درطی این سال‌ها چند عنوان کتاب به چاپ رسانده‌اید؟

گاج در 12 شهریور ماه سال 81 تاسیس شد و رسماً شروع به کار کرد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه منتشر کرده است.

از عملکرد خود در طی این سال‌ها راضی هستید؟

در خصوص عملکرد ما، دانش‌آموزان و معلمان باید اظهار نظر کنند اما تمام سعی من و گروه، عرضه کتاب‌های جامع و کامل بوده که مخاطبین ما هم راضی باشند.

آیا در طول این سال‌ها گاج افت کیفیت یا فروش داشته است؟

از نظر شمارگان کتاب همواره رشد صعودی داشته‌ایم، ولی گاهاً پیش می‌آید که برخی از کتاب‌های ناشران دیگر به صورت موردی از نظر شمارگان، فروش بالاتری داشته باشد.

موفقیت یک کتاب در فروش بیشتر به مولف مربوط می‌شود یا ناشر؟

بستگی به شهرت نویسنده و ناشر دارد. گاهی اوقات یک نویسنده مشهور، باعث مطرح شدن یک ناشر می‌شود. برای نمونه ناشری که 20 عنوان کتاب دارد و 19 عنوان آن در سال به طور متوسط در 3000  نسخه عرضه می‌شود و یک کتابش در100 هزار نسخه، بدیهی است اینجا نقش نویسنده کتاب 100 هزار جلدی پررنگ‌تر از ناشر است و بالعکس یک نویسنده خوب و خوش‌قلم ولی نه چندان معروف ممکن است کتابش در یک نشر در طی یک سال 3000 نسخه عرضه شود اما همین نویسنده در یک نشر معروف همان کتابش در شمارگان خیلی بالاتر عرضه شود. اینجا نقش ناشر پررنگ‌تر از مولف است. ولی یک موضوع مهم‌تر وجود دارد و آن قالب‌بندی مطالب کتاب درسی براساس نیاز دانش‌آموزان است یعنی ابتدا می‌بایست ناشر نیاز مخاطب را تشخیص دهد سپس بر اساس آن نیاز طرحی را برای تالیف آماده کند و از مولفان مطرح و با تجربه در آن درس بخواهد مطابق آن قالب، به تالیف بپردازند در این صورت ناشر یک سبک ارائه داده است و نویسندگان در درون آن سبک مشغول تالیف هستند و دانش‌آموزان از سردرگمی در دروس مختلف خلاص می‌شوند. یعنی می‌دانند که اگر برای نمونه در درس ریاضی با این سبک نگارش راضی هستند و مطالب را راحت‌تر فرا می‌گیرند در دروس دیگر هم می‌توانند از کتاب‌های آن ناشر استفاده کنند.

گاج این موضوع را در طراحی کتاب‌های خود رعایت کرده است؟

بله ؛ ما از همان ابتدا بر همین اساس فعالیت خودمان را شروع کردیم و من چون خودم معلم درس شیمی بودم، نیاز مخاطب را تا حدودی می‌شناختم و چند سال بعد ساختمان تالیف را تاسیس کردم، به گونه‌ای که نویسندگی را به عنوان شغل اصلی معلم تعریف کرده و معتقد هستم که در طول یک هفته یک نویسنده می‌بایست چهار روز تالیف کند و دو روز تدریس، تا از فضای کلاس درس و دانش‌آموزان دور نباشد و نوشته‌های خود را در آن دو روز در کلاس به بحث و نقد بگذارد و معتقدم این تالیف می‌بایست در یک محیط با تمام امکانات و نیازهای متناسب تالیف باشد و در تعامل با سایر نویسندگان و ویراستاران، بنابراین ضرورت تاسیس ساختمان تالیف از همان روزهای اول برایم قطعی بود.

چرا تبلیغات گاج در صدا و سیما کم رنگ شده است؟

کسانی که کتاب‌های گاج را می‌خوانند فرصت دیدن تلویزیون ندارد. همه ساله تیزرهای گاج فقط جنبه اطلاع‌رسانی داشته و به معرفی محصولات و خدمات جدید خود پرداخته و هیچ‌گاه جنبه تبلیغاتی نداشته است. امسال نیز با توجه به تعداد زیاد محصولات با همین روش اطلاع‌رسانی گسترده می‌کنیم.

بیشترین نقدی که به گاج وارد است، چیست؟

مخاطبان ما معتقدند که قیمت کتاب‌های گاج بالا است و این حرف درستی است ولی حجم کتاب‌های ما نیز زیاد است برخی دانش‌آموزان در بین ناشران، قیمت هر درس را با هم مقایسه می‌کنند؛ برای نمونه می‌گویند کتاب فیزیک گاج گران‌تر از کتاب فیزیک یک ناشر دیگر است. البته حجم کتاب هم مهم است چون قیمت‌گذاری در ایران براساس تعداد صفحات صورت می‌گیرد اما در مجموع قیمت کتاب در ایران در سال‌های گذشته برای مخاطبان واقعاً بالا و آزاردهنده است. تا قبل سال 1386 ناشران سهمیه کاغذ دولتی دریافت می‌کردند و قیمت کتاب مناسب‌تر بود اما در طول حدوداً یک دهه اخیر همه مراحل تولید یک کتاب با نرخ آزاد طی می‌شود و مسئله مهم‌تر اینجاست که کاغذ مصرفی کتاب‌ها عمدتاً وارداتی است و افزایش 300 درصدی نرخ ارز در دهه 90 باعث افزایش 300 درصد قیمت کاغذ به عنوان اصلی‌ترین هزینه تولید کتاب شد.

چند درصد کاغذ مصرفی در کشور تولید داخل است؟

 در خوشبینانه‌ترین حالت 10 درصد. ما در کشور دو کارخانه نسبتاً فعال و البته بسیار قدیمی و با تکنولوژی به‌روز نشده داریم .

شما برای حل مشکل قیمت کتاب چه راهکاری دارید؟

 تا زمانی که مطالب آموزشی از طریق کتاب‌های کاغذی ارائه می‌شود این مشکل وجود دارد، کاهش حجم کتاب به محتوای آن و آموزش به زبان ساده لطمه می‌زند. قطعاً در سال‌های آتی مطالب آموزشی در سطح گسترده از طریق اپلیکیشن‌ها، کتاب‌های شنیداری و ویدئوهای آموزشی عرضه می‌شوند و کمتر نیاز به کتاب‌های کاغذی است و آموزش از این روش‌ها تا 90 درصد کاهش هزینه را برای مخاطبان به همراه دارد.

انتشارات گاج در این مسیر اقدامی کرده است؟

ما سایت دکتر آی‌کیو به نشانی www.driq.com را طراحی کرده‌ایم. تقریبا از دو سال پیش با هدف آموزش رایگان برای همه به ضبط صدها ساعت فیلم آموزشی در همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه به صورت کامل و حرفه‌ای توسط برترین اساتید آموزشی اقدام کرده‌ایم و قصد داریم در سامانهDriq.com(دکتر آی کیو) تمام این فیلم‌ها را به صورت کاملا رایگان ارائه دهیم؛ یعنی دانش‌آموزان از اول مهر ماه سال جاری می‌توانند تمام فیلم‌های مورد نیاز خود را در هر مبحثی به صورت رایگان انتخاب و با کیفیت بالا دانلود کنند. برای تنوع فیلم‌های آموزشی در سامانه Driq.com ایده دیگری داریم که به زودی اجرا می‌کنیم و آن برگزاری جشنواره فیلم آموزشی است. در این جشنواره طی یک فراخوان عمومی از همه معلمان و اساتید سراسر کشور طی یک طرح جامع تدوین شده تقاضا می‌کنیم در مباحث تعیین شده از روش تدریسشان مطابق با آئین‌نامه اعلامی فیلم بگیرند و آن را برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و دبیرخانه جشنواره طبق ضوابط از قبل اعلام شده، از فیلم‌ها در سامانه Driq.com استفاده کرده و آن‌ها را نیز به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

این موضوع روی فروش کتاب‌های شما تاثیر منفی نمی‌گذارد؟

قطعا منجر به کاهش فروش کتاب می‌شود ولی این موضوع برای ما مهم نیست، ما هدف بزرگ‌تر داریم و آن توسعه عدالت آموزشی است و علاقه‌مندیم، مطالب آموزشی به صورت رایگان در اختیار همه دانش‌آموزان و دانشجویان قرار بگیرد.

انتهاي پیام

 

از دست ندهید:
 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران +چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش + تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! +عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری   

 

اخباز
  آموزش
  انرژی
  بانک و بیمه و بورس
  پوشاک
  جواهر و ساعت
  خدمات تجاری
  خودرو
  دکوراسیون و مبلمان منزل
  رسانه
  ورزش و سرگرمی
اخبار
  ساختمان و عمران
  سلامت و بهداشت
  صنایع غذایی
  صنعت
  فرش و کفپوش
  فرهنگ و هنر
  فن‌آوری اطلاعات
  گردشگری
  گوناگون
  لوازم خانه و آشپزخانه
اخبار
  مبلمان و تجهیزات اداری
  مراکز تجاری
  معدن
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  کتاب
  داستان برند
  گزارش تصویری
  رویدادها
  برندینگ
  درباره برندپرس
  ارتباط با برندپرس
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.